14 лютого – День поінформованості про вади серця

Вади серця – стійкі патологічні зміни в будові серця і судин, що від нього відходять. Розрізняють вроджені і набуті вади серця.

Вроджені – наслідок аномального формування серця і великих судин у перші 3-8 тижнів внутрішньоутробного розвитку плода (внаслідок шкідливої дії зовнішніх факторів, захворювань матері, природженої спадковості).

Набуті – наслідок перенесених захворювань: ревматизму, атеросклерозу, інфекційного ендокардиту, ішемічної хвороби серця, сифілісу.

Вади серця виявляються в недостатності клапанів, звуженні (стенозі) клапанних отворів, в комбінації цих вад. Трапляються також дефекти серцевих перегородок, ураження клапанів в результаті поранення або інфаркту міокарда.

Внаслідок порушень структури клапанів або звуження отворів, виникають застій і переповнення камер серця, що призводить до перенапруження серцевого м’язу. Поки перенапруження помірні, організму вдається з ними справлятись. Ця стадія хвороби називається стадією компенсації. Найчастіше на цій стадії хвороба виявляється при профілактичних оглядах або при зверненні до лікаря з інших причин.

При виявленні у пацієнта вади серця, його необхідно взяти на диспансерний облік. Важливою умовою запобігання прогресування хвороби є дотримання здорового способу життя (відсутність тяжких фізичних навантажень, раціональне харчування, нормалізація ваги тіла, відмова від паління і алкоголю).

Та рано чи пізно, серцевий м’яз слабшає і настає наступна стадія хвороби – стадія субкомпенсації. При цьому хворий не відчуває симптомів хвороби в стані спокою, але при фізичному навантаженні виникає задишка, серцебиття, інколи біль у ділянці серця. Пацієнт без зволікань має звернутися до лікаря, пройти обстеження, отримати консультацію кардіохірурга. Адже оптимальним методом лікування таких пацієнтів є хірургічне втручання, а саме – протезування клапанів.

Якщо цього вчасно не зробити, через деякий час настає стадія декомпенсації, для якої характерні: задишка не тільки при фізичних навантаженнях, а і в стані спокою, синюшність шкіри та слизових оболонок, набряки нижніх кінцівок, збільшення розмірів печінки, сильний кашель з виділенням мокротиння, накопичення рідини в черевній та плевральній порожнинах. На цій стадії захворювання проводиться тільки симптоматичне лікування.

Отже, запорукою подовження життя при вадах серця є своєчасне звернення до лікаря на ранніх стадіях захворювання.

Відділення кардіохірургії КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» надає широкий спектр медичних послуг, обстежень і лікування в умовах стаціонару. В тому числі виконуються:

  • протезування клапанного апарату механічними і біологічними протезами клапанів серця;
  • пластичні клапанозберігаючі операції у пацієнтів з набутими вадами клапанів серця;
  • корекція вроджених вад у дорослих (відкрита артеріальна протока, септальні дефекти).

Заклад оснащений сучасним обладнанням, а висококваліфікованій професійній команді фахівців під силу виконувати різні види складних реконструктивних втручань на серці та магістральних судинах.