20 років тому (20 лютого 2004 року), тоді ще лікар-хірург новоствореного відділення кардіо- і ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології обласної лікарні Андрій КЛАНЦА спільно з колегами виконали першу в Хмельницькій області коронарографію.
На сьогоднішній день цей рентгеноконтрастний метод дослідження судин серця став буденним і незамінним в роботі реперфузійного центру, є «золотим стандартом» в діагностиці ішемічної хвороби.
2 851 коронарографій провели у 2023 році фахівці відділень інтервенційної кардіології КНП «ХОССЦ» (у 2022 році – 1 835).
Виконали 1 478 стентувань коронарних артерій, з яких 1 328 – невідкладно при гострому інфаркті міокарда (найбільше! серед усіх кардіоцентрів України).
Реперфузійний центр – це відділення у закладі охорони здоров’я, забезпечене відповідним обладнанням та персоналом, де безоплатно проводять коронарне стентування (відновлення кровотоку по судинам серця) при гострому інфаркті міокарда.
Масштабну роботу зі створення регіональних мереж реперфузійних центрів втілює у життя Асоціація інтервенційних кардіологів України (безпосередньо голова правління, проф., д.мед.н. Максим СОКОЛОВ) у співпраці з Міністерством охорони здоров’я та Урядом, за підтримки міжнародної ініціативи «Stent for Life» та Асоціації серцево-судинних хірургів України.
За європейськими стандартами, заклади з цілодобового надання медичної допомоги при гострих захворюваннях серцево-судинної системи мають бути в межах 70-кілометрової доступності (тоді пацієнт має найвищі шанси на порятунок).
Хмельниччина наразі є єдиною в Україні, яка цього досягла з відкриттям трьох реперфузійних центрів – у м.Хмельницький, м.Кам’янець-Подільський та м.Нетішин – наблизивши надання такої високоспеціалізованої невідкладної допомоги до кожного мешканця області.
З вірою у Бога, ЗСУ та кожного з нас. Разом ми подолаємо все!