Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу внаслідок звуження, закупорки (бляшкою, тромбом – ішемічний інсульт) або розриву (геморагічний інсульт) артерій, що живлять головний мозок.
Це призводить до пошкодження та загибелі клітин мозку (недостатнє надходження з потоком крові кисню, поживних речовин) – організм втрачає одну з функцій, за яку відповідали загиблі клітини, в результаті чого виникає (протягом декількох хвилин, годин) клінічна картина вогнищевої та/або загальномозкової неврологічної симптоматики.
Існують фактори ризику, які сприяють розвитку інсульту:
- спадкова схильність;
- вік старше 55 років;
- серцево-судинні захворювання – гіпертонічна хвороба (артеріальний тиск, що перевищує 140/90 мм рт.ст.), серцева недостатність або порушення серцевого ритму, порок серця, церебральний атеросклероз, інфекції (міокардит);
- високий рівень холестерину (перевищує 5,2 ммоль/л);
- цукровий діабет (рівень цукру в крові більше 5,5 ммоль/л);
- порушення реологічних властивостей крові;
- надмірна вага або ожиріння;
- куріння, вживання алкоголю;
- відсутність фізичної активності;
- стреси.
У світі інсульт посідає друге місце серед усіх причин смерті та інвалідності. Щорічно реєструється близько 6,5 млн. летальних випадків, і за цим показником поступається лише ішемічній хворобі серця.
Україна займає одне з перших місць в Європі за показниками цереброваскулярної захворюваності та смертності від інсульту: щорічно реєструють більше 100 тисяч інсультів.
30-40% хворих інсультом помирають протягом перших 30 днів і до 50% – протягом 1 року від початку захворювання, 20-40% – потребують сторонньої допомоги, і тільки близько 10% повертаються до повноцінного життя.
Значна частина інсультів, які потребують екстреної медичної допомоги, трапляється несподівано, у будь-який час доби та в різних ситуаціях.
Кожному необхідно знати та вміти вчасно розпізнати ознаки виникнення гострого інсульту, вміти надати першу домедичну допомогу. Це може врятувати здоров’я й життя людині, яка цього потребуватиме!