Курець – у тому чи іншому ступені – хвора людина, тому що тютюновий дим грубо втручається в усі види обмінних процесів, роботу органів і систем, а також у структуру генів і хромосом.
Основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнопалінням, є серцево-судинні захворювання (47%), захворювання органів дихання (19%), рак легень (16%), інші види раку (9%).
Куріння є одним із ключових факторів ризику розвитку ішемічної хвороби серця, інсульту і хвороб периферичних судин
З продуктів тютюнового диму на серцево-судинну систему особливо шкідливо діють нікотин і окис вуглецю. Нікотин діє на вегетативну нервову систему й, насамперед, на її симпатичний відділ, прискорюючи діяльність серця, звужуючи кровоносні судини, підвищуючи артеріальний тиск.
Основна роль еритроцитів – транспортування кисню. Цю функцію виконує гемоглобін, що входить до складу еритроцитів. Під час проходження крові крізь легені гемоглобін сприймає кисень, що надійшов у легені при вдиху, і доставляє його до всіх органів і тканин, забезпечуючи їх потребу в ньому. Оксид вуглецю, що надходить у легені курця, легко сполучається з гемоглобіном, при цьому утворюється карбоксигемоглобін, що не здатний до переносу кисню.
Нікотин викликає спазми судин, що тривають 30-40 хвилин після припинення паління. Коли людина випалює кожні 30 хвилин нову цигарку, судини перебувають у стані постійного спазму, унаслідок чого зменшується приплив крові до шкіри, знижується її температура.
Нікотин впливає на роботу серця. За даними медичних досліджень, частота пульсу під час паління на 10-18 ударів за хвилину більша. У курця частота пульсу вища, ніж у некурця. За добу серце курців робить близько 10-15 тис. зайвих скорочень. При систематичному палінні судини серця звужені, знижене надходження кисню в серцевий м’яз, що призводить до його хронічної перевтоми.
Нікотин викликає підвищення артеріального тиску. Одна випалена цигарка підвищує короткочасний тиск близько на 10 мм рт. ст.
Дослідження свідчать, що паління активізує процеси згортання крові, що призводить до виникнення тромбозу в різних судинах.
Наслідком паління є ішемічна хвороба серця, що пов’язано з недостатнім кровопостачанням серцевого м’яза. Раннім виявом її є стенокардія. Ознаки: загрудний біль, що віддає в ліву руку й лопатку, шию й нижню щелепу, з’являється почуття тривоги, серцебиття, пітливість, збліднення. Серцевий напад може статися під час фізичного навантаження чи стресу.
Кидайте палити вже сьогодні!
Упродовж року після того, як ви кинули палити, ризик ішемічної хвороби серця знижується вдвічі, порівняно з курцями. Ризик розвитку цієї хвороби знижується до рівня тих, хто ніколи не курив, упродовж 10 років.
Упродовж 5-15 років після того, як ви кинули курити, ризик інсульту скорочується до рівня людей, які ніколи не курили.
Людина, яка кидає курити після інфаркту, удвічі зменшує ризики повторного серцевого нападу.