54 роки тому Крістіан Барнард здійснив першу в світі успішну трансплантацію серця

54 роки тому, З грудня 1967 року південноафриканський хірург, доктор медицини Крістіан Барнард з колегами здійснив у Кейптауні першу в світі успішну трансплантацію серця від людини до людини. Реципієнт після пересадки серця прожив 18 днів, але потім помер від пневмонії і розвитку реакції відторгнення. Через місяць К. Барнард оперував іншого пацієнта, який прожив після операції 19 місяців.

Трансплантація (від лат. transplantatio – пересаджування) – метод, що полягає в пересадці реципієнту органу або тканини (трансплантата), взятих у донора, а також клонованих тканин методом хірургічного втручання. Є однією з найбільш прогресивних галузей медичної науки та практики, яка сьогодні активно розвивається, запроваджуючи нові технології та ідеї в інші медичні напрямки.

Нажаль, донедавна українська галузь трансплантології в цілому, і серця зокрема, переживала не найкращі часи. За часів незалежності, до 2019 року в Україні було проведено лише 8 операцій з трансплантації серця. При тому, що потреба таких операцій в сотні разів більша.

У той час як у розвинених країнах світу трансплантація органів є стандартом лікування при багатьох захворюваннях, вітчизняна органна трансплантація ще проходить певні етапи розвитку.

У 2019 році Верховна Рада ухвалила закон про трансплантацію, який розблокував пересадку органів. Парламент дозволив за життя давати згоду на донорство, або ж це після смерті можуть зробити рідні. Запрацювала Єдина державна інформаційна система трансплантацій, де збирається інформація про сумісність донора-реципієнта. Міністерство охорони здоров’я та Уряд запровадили Пілотний проект з трансплантації, згідно якого пацієнти, яким потрібна трапсплантація, самі обирають заклад, в якому хочуть провести пересадку того чи іншого органу, а усі медичні послуги з трансплантації оплачуватимуться державою.

КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» входить до Пілотного проекту з трансплантації, має відповідну ліцензію. Наші фахівці плідно співпрацюють з Національним інститутом серцево-судинної хірургії імені М. М. Амосова АМН України і, сподіваємось найближчим часом, разом зі столичними колегами здійснити першу трансплантацію серця у м.Хмельницькому.

В закладі працює трансплант-координатор. Усі, хто потребує трансплантації, можуть звернутись за консультацією, пройти відповідне обстеження, записатись до так званого «листа очікування», отримати якісну високоспеціалізовану медичну допомогу.