Кардіологія – клінічний розділ медицини, що вивчає серцево-судинну систему людини: будову, розвиток, фізіологію серця та судин, патологічні стани, захворювання, їх профілактику та лікування.
Засновником кардіології можна вважати давньогрецького анатома і хірурга початку III ст. до н.е. Герофіла. Найбільш відомі роботи Герофіла з дослідження пульсу. Він першим визначив його частоту, вказав на діагностичне значення цього параметра.
Великий крок у розвитку кардіологічних знань зробив у ІІ ст. римський лікар та філософ Гален, який вивчив і докладно описав анатомічну будову системи кровообігу. Його дослідженнями європейські та близькосхідні медики користувалися протягом багатьох століть.
Значний внесок у вивчення анатомії та фізіології серцево-судинної системи зробили Леонардо да Вінчі у XVI ст. та британський вчений Гарвей у XVII ст.
У 1819 році, у Франції, лікар Лаеннек розробив методику використання стетоскопа при прослуховуванні роботи серця, спричинивши справжню «революцію» в медицині.
Наступний подібний «революційний переворот» у кардіології зробив у 1903 р. голландський вчений Ейнтховен, який винайшов електрокардіографію. У 1905 р. російський лікар Коротков запропонував метод вимірювання артеріального тиску. Завдяки цим двом відкриттям, на початку XX ст. кардіологія остаточно сформувалася як окрема медична дисципліна, і розпочався її справжній розквіт.
В Україні вагомий внесок у становлення кардіології зробили В.Образцов, М.Стражеско, Т.Яновський, В.Василенко, М.Заноздра, О.Грицюк, М.Амосов, Ю.Соколов, І.Крижанівська, В.Лазоришинець, К.Руденко та ін.
У 1970-80-х рр. були створені обласні та міські кардіологічні диспансери, які надалі були реорганізовані у серцево-судинні центри.
У Хмельницькій області надання високоспеціалізованої кардіологічної та кардіохірургічної допомоги пацієнтам із серцево-судинною патологією забезпечує Комунальне некомерційне підприємство «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» Хмельницької обласної ради.
Щороку у закладі стаціонарно лікується більше 3 тисяч пацієнтів, близько 40 тисяч пацієнтів отримують амбулаторно-поліклінічну допомогу. Виконується більше 1 тисячі оперативних втручань на серці.
Сучасне технічне оснащення, багаторічний досвід, тісна співпраця з передовими кардіологічними центрами, дозволяють фахівцям закладу проводити високотехнологічні діагностичні та лікувальні заходи пацієнтам різного віку, незалежно від важкості хвороби та наявності супутніх захворювань.
Про роботу кардіологічного відділення КНП «ХОССЦ» читайте за посиланням.