71-річна пацієнтка звернулася у поліклініку КНП «ХОССЦ» зі скаргами на періодичне підвищення артеріального тиску, напади серцебиття при фізичному або нервово-психічному напруженні, набряки нижніх кінцівок, загальну слабкість.
Тривалий час хворіє на порушення ритму (фібриляція передсердь), ішемічну хворобу серця, перенесла ішемічний інсульт. Нещодавног, при проведені ехокардіоскопії, було виявлено вторинний дефект міжпередсердної перетинки (ДМПП) у центральній частині, діаметром 2,2 см.
Анатомічно праві та ліві відділи серця розділені тонкою стінкою, так званою перетинкою. Трапляються патології, коли у перетинці є отвір – кров з лівого передсердя потрапляє в праве, потім у правий шлуночок і легеневу артерію, викликаючи розтягнення і перевантаження цих відділів серця. Це, в свою чергу, призводить до порушень в роботі серця, розвитку серцевої недостатності, аритмій.
Дефект міжпередсердної перетинки потребує оперативного втручання і корекції, тому пацієнтка була госпіталізована у відділення інвазивної кардіології та інтервенційної радіології №1 для дообстеження та проведення планового втручання.
В умовах катетеризаційної лабораторії, під контролем черезстравохідної УЗД і рентгеноскопії, фахівцями КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» (хірург серцево-судинний Андрій КЛАНЦА, асистент Роман ПРИЛЕПА, завідувач відділення ультразвукової діагностики Оксана ЯЦИНА, лікар-анестезіолог Юрій ГОРДЄЄВ, операційна м/с Тетяна ХМЕЛЬ) була виконана імплантація оклюдера.
Оклюдер – пристрій, що являє собою два поєднані диски з нітинолу (сплав титану та нікелю, що має властивості пам’яті форми), заповнені тонкими нитками з синтетичного полімеру. У складеному стані оклюдер розташовується в тоненькій трубочці – катетері. При розправленні в порожнині серця набуває своєї початкової форми таким чином, що один з його дисків розташовується в лівому передсерді, інший – в правому, закриваючи патологічний отвір.
Втручання проводилось під місцевою анестезією, ендоваскулярним методом через прокол судини стегна. Дефект перетинки був закритий, патологічний скид крові між передсердями припинений, внутрішньосерцева гемодинаміка нормалізована. Операція тривала близько години і вже через кілька днів жінка повернулася додому.
Потрібно відзначити, що можливість закриття дефекту міжпередсердної перетинки оклюдером в змозі визначити лише досвідчений ендоваскулярний хірург та УЗД-спеціаліст після проведення черезстравохідної ехокардіографії. На дані звичайної трансторакальної ЕхоКГ орієнтуватися можна лише умовно.
КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» оснащений сучасними ультразвуковими апаратами та ангіографічними системами експертного класу, що дозволяє достовірно оцінити анатомію камер і стінок серця, вушка передсердь, великі судини, роботу клапанів – виявити можливу патологію та успішно її усунути.