World Heart Rhythm Week (WHRW) – глобальна ініціатива, спрямована на підвищення обізнаності про серцевий римт, розпізнавання ознак і симптомів його порушення, своєчасне реагування, зміцнення здоров’я серцево-судинної системи. У 2024 році проходе під гаслом: «Дійте розумно. У вас лише одне серце!»
Порушення серцевого ритму (аритмія) є одним з найбільш поширених патологічних станів серцево-судинної системи. За приблизними підрахунками тільки в Україні більше 1 мільйона людей з фібриляцією передсердь (більше відомою як миготлива аритмія).
Аритмії серця – група порушень діяльності серця, пов’язаних з розладом ритмічності, послідовності та сили скорочень серцевого м’яза.
Основні форми аритмій серця є прискорення скорочень серця (тахікардія), сповільнення (брадикардія), приступи серцебиття (зокрема, пароксизмальна тахікардія), блокади (зокрема, блокада правої ніжки пучка Гіса) тощо.
Деякі види аритмії серця перебігають непомітно для хворого, інші — супроводяться неприємним відчуттям серцевих «перебоїв», запамороченням.
Аритмія виникає як ускладнення артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози та інших розладів ендокринної системи, тютюнопаління, вживання надмірної кількості алкоголю. Вона може розвиватися внаслідок порушень мозкового кровообігу, стресів, застосування деяких лікарських засобів та може призвести до розвитку гострої чи хронічної серцевої недостатності, раптової серцевої смерті.
Види захворювання
В залежності від проявів та причин, аритмія має кілька різновидів. Найбільш поширеними серед них є:
• екстрасистолічна аритмія;
• дихальна аритмія;
• миготлива аритмія;
• синусова тахікардія;
• синусова брадикардія;
• синусова аритмія.
Екстрасистолічна аритмія
Вважається найпоширенішою. Це захворювання, що дуже часто зовнішньо не проявляє себе. А серед ознак, якщо вони присутні, – легкий біль у грудях або відчуття пропущеного биття серця. Часто причинами такої аритмії можуть бути фізичні навантаження, куріння, стрес або ж надмірне вживання кофеїну.
Дихальна аритмія
Дихальна аритмія близька до екстрасистолічної. Збільшення ритму пульсу під час вдиху повітря та його уповільнення на видиху – ось ознаки такої аритмії. Найчастіше вона проявляється у людей середнього віку та тих, в кого підвищена збудливість вегетативної нервової системи. Значної небезпеки для організму дихальна аритмія не несе в тому разі, якщо людина час від часу проходить огляд у спеціаліста.
Миготлива аритмія
Одна з найнебезпечніших для здоров’я. Це захворювання, при якому відбувається швидке та нерегулярне скорочення передсердь. З часом скорочувальна функція серця погіршується, тому таку аритмію варто якнайшвидше діагностувати і лікувати. Миготлива аритмія належить до найпоширеніших порушень ритму серця та є другою після екстрасистолії. Найчастіше виникає при таких захворювання серця, що викликають звуження серцевих отворів та порушення роботи клапанів, при гормональних збоях щитовидної залози тощо. Миготлива аритмія може проявлятись у вигляді окремих нападів або ж спостерігатись постійно, інколи навіть впродовж багатьох років. Хворі звикають до пришвидшеного серцебиття та не реагують на нього. Проте з лікуванням такої аритмії зволікати не варто, адже відсутність ознак хвороби не свідчить про відсутність самого захворювання. Інколи першим проявом миготливої аритмії може бути інсульт, тому не варто доводити свій організм до такого небезпечного стану.
Синусова тахікардія
Такий різновид аритмії виникає після фізичних навантажень, емоційних перенапружень, підвищеній температурі при застудних захворюваннях. При такій аритмії у людини серцевий м’яз може скорочуватись понад 90 ударів на хвилину.
Синусова брадикардія
Вид аритмії, протилежний синусовій тахікардії. Серцевий м’яз скорочується до 55 ударів на хвилину. Переважно брадикардія проявляється при захворюваннях щитовидної залози. Головні ознаки – загальна слабкість та запаморочення.
Синусова аритмія
Ще один різновид захворювання – синусова аритмія. Найчастіше проявляється у дітей та підлітків. Вона не потребує лікування, а діагностується затримкою дихання, під час якого зникає.
Існують й інші види аритмій, проте вони зустрічаються рідше.
Діагностика
Основним фукнціональним методом діагностики є електрокардіограма (ЕКГ), проте не всі особливості ритму можна відстежити при ЕКГ (через обмежений час моніторингу серця). В такому випадку потрібно робити холтерівський моніторинг – добове стеження за серцевим ритмом за допомого невеликого приладу (холтера), який фіксують на тілі протягом визначеного лікарем періоду (від доби до декількох днів).
Лікування
Проблема аритмії – доволі поширена серед населення. І її наслідки не завжди залишаються непомітними. Тож, для початку, варто пройти обстеження у кваліфікованих фахівців, які визначать вид аритмії та встановлять її причини.
Навіть при незначній аритмії варто записатись на прийом до спеціаліста, оцінити не лише стан захворювання та його небезпечність, але й спрогнозувати можливий розвиток. При необхідності, порекомендують необхідні медикаменти, які допоможуть врегулювати биття серця та відновити його звичний ритм. До лікування кожного хворого підходять індивідуально.
Профілактика
Нездоровий спосіб життя, який сприяє розвитку серцево-судинних захворювань, найчастіше формується в дитячому і підлітковому віці, тому профілактику слід починати з самого дитинства. В сучасному суспільстві необхідно розвивати культуру здоров’я, яка включає регулярне медичне спостереження для раннього виявлення захворювань та факторів ризику їх розвитку, навички боротьби зі стресом, прийоми збереження здоров’я в умовах агресивного довкілля і погіршення екологічної ситуації.
За даними Всесвітньої федерації серця, 80% випадкам передчасної смерті від інфарктів та інсультів можна запобігти, якщо вести здоровий спосіб життя, відмовитись від вживання тютюну, алкоголю, контролювати харчування і фізичну активність.
Маємо для вас цікаве відео, де про аритмію розповідає лікар-кардіолог, заступник директора КНП «ХОССЦ» з амбулаторно-поліклінічної роботи, к.м.н. Наталія ЩЕПІНА.