Пацієнт, який хворіє на артеріальну гіпертензію, звернувся у КНП «ХОССЦ» зі скаргами на ниючі болі в ділянці пупка, відчуття важкості та посиленої пульсації в животі. Проведене обстеження (УЗД, ангіографія, комп’ютерна томографія) виявило розширення черевного відділу аорти – аневризму великих розмірів, 7-8 см в діаметрі.
Аорта – найбільша артерія кровоносної системи, яка несе кров від серця до тканин та органів. Її частину, розташовану у черевній порожнині, називають черевним відділом аорти. Вона постачає кров у нижню частину тіла, а нижче живота ділиться на 2 гілки, які несуть кров в нижні кінцівки.
Коли ослаблена частина черевної аорти під тиском крові розширюється або випирає (подібно повітряній кулі), це явище називають аневризмою черевної аорти. Якщо у нормі діаметр аорти приблизно 2 см, то при аневризмі він збільшується до 4-12 см. Аневризми несуть великий ризик, так як можуть розірватися (при діаметрі більше 5 см ризик розриву значно зростає).
Розрив аневризми аорти призводить до масивної внутрішньої кровотечі, що без негайного лікування завершується геморагічним шоком і смертю (раптовий розрив аневризми обірвав життя таких видатних людей, як Альберт Ейнштейн і Шарль де Голь). Також у аневризмі формуються тромби, які можуть відірватися і, з потоком крові, потрапити в більш дрібні судини та привести до їх тромбозу (закупорки) з порушенням кровотоку і живлення органів.
Єдиний спосіб лікування аневризми – хірургічний. У зв’язку із великим діаметром та великою вірогідністю розриву аневризми, пацієнту запропоноване та виконане термінове оперативне втручання.
Нашими фахівцями (операційна бригада в складі: кардіохірурги Андрій КЛАНЦА, Валерій СУХАРЄВ, Андрій ШИМКІВ, анестезіолог Юрій ГОРДЄЄВ, перфузіолог Руслана ГРИГОРУК, операційна м/с Тетяна ХМЕЛЬ, анастезіологічна м/с Альона ЛОБОДА, молодша м/с Ріта КЛЯШТОРНА) було проведено видалення розширеної ділянки та протезування (заміна) черевного відділу аорти синтетичним протезом. Втручання виконане із застосуванням кровозберігаючої методики з використанням апарату «Cell Saver» (дозволяє з мінімальною крововтратою повернути власну очищену кров в організм, без застосування донорської крові).
Втручання тривало більше 4 годин та пройшло успішно. Пацієнт в стабільному стані, закінчує терапію в стаціонарному відділенні, готується до виписки.
Нерідко аневризма черевної аорти протікає безсимптомно і дає про себе знати лише при виникненні небезпечних ускладнень. На щастя, професійно та вчасно діагностована аневризма може бути ефективно вилікувана із застосуванням сучасних методик.