Друга науково-практична конференція «Успіхи та актуальні проблеми трансплантації і донорства органів в Україні»

18 березня у м.Києві відбулася Друга науково-практична конференція «Успіхи та актуальні проблеми трансплантації і донорства органів в Україні», організатором якої виступила ГО «Трансплантація – шанс на життя» за партнерства Міністерства охорони здоров’я України.

На конференції, яка проходила у двох форматах (офлайн та онлайн-трансляції) обговорювались питання за такими напрямами:
• Організація процесу трансплантації: констатація смерті мозку, отримання згоди на донорство, підбір пари донор-реципієнт, хірургічний та посттрансплантаційний етапи.
• Ведення пацієнтів ДО та ПІСЛЯ трансплантації.
• Сучасні проблеми імуносупресії при трансплантації серця, печінки, нирок та підшлункової залози.
• Забезпечення медзакладів необхідним для проведення трансплантації обладнанням.
• Популяризація донорства органів.
Спікерами виступили: Максим Степанов (міністр охорони здоров’я України), Олександр Усенко (директор Національного інституту хірургії та трансплантології ім.О.О.Шалімова), Оксана Дмитрієва (голова підкомітету з питань сучасних медичних технологій та розвитку трансплантології Комітету ВР України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування), Антон Геращенко (заступник міністра внутрішніх справ України), Борис Тодуров (директор Інституту серця МОЗ України), очільники та представники медичних центрів, лікарень, асоціацій, громадських організацій, представники СБУ, МВС, ГПУ.

Участь у заході приймав Андрій Кланца, директор КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр». Адже, заклад бере участь у пілотному проекті Кабінету Міністрів України та Міністерства охорони здоров’я України щодо оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів.

Насправді, вчити українців робити пересадки органів не треба – швидше, відновити традиції. Взагалі, перша у світі пересадка нирки від людини до людини (та що там – людського органу взагалі) була зроблена руками саме хірурга-українця – Юрія Вороного. Він здійснив сміливий експеримент навесні 1933 року в хірургічному відділенні Першої радянської міської лікарні в Херсоні – пересадив нирку померлого жінці, що отруїлася сулемою. Трансплантацію серця – операцію ще досі з розряду унікальних – вперше в Україні провели ще у 2001-му. Далі галузь загальмувала…

І ось нарешті, за останній рік в українській трансплантології відбувся значний прогрес: ухвалення дієздатного закону, розширення пілотного проекту МОЗ України, затвердження тарифів на операції, старт посмертних та родинних трансплантацій, налагоджується система пошуку донорів і логістики. Але багато проблем, які досі стоять на заваді повноцінній роботі системи трансплантації, іще потребують вирішення.

Щороку в Україні сотні мільйонів гривень витрачаються на лікування наших громадян в закордонних клініках і у 99% причин – трансплантації, щорічна потреба яких в Україні близько 6000. І для більшості таких пацієнтів єдиний шанс на порятунок – власна країна, яка має не сподіватися на когось, а розвивати свою галузь трансплантології.