Ендопротезування черевного відділу аорти (EVAR) біфукарційним стент-графтом з подовжувачем на клубову артерію

Потужна команда кардіохірургів та інтервенційних кардіологів КНП «ХОССЦ» зібралася у катетеризаційній лабораторії, щоб виконати неординарне втручання – ендопротезування черевного відділу аорти (endovascular aortic repair, EVAR) біфукарційним стент-графтом з подовжувачем на праву клубову артерію.

64-річний хмельничанин звернувся у заклад зі скаргами на загальну слабкість, втому, постійний дискомфорт у правому підребер’ї з іррадіацією у хребет.

Має значний кардіологічний анамнез: ішемічну хворобу серця, у 1999 році переніс інфаркт міокарда (імплантовано 2 стент-системи), постінфарктний кардіосклероз. У 2014 – діагностували шлуночкову екстрасистолічну аритмію, поліморфну шлуночкову тахікардію (імплантовано кардіовертер-дефібрилятор).

Наприкінці 2022 року кардіовертер-дефібрилятор було замінено (внаслідок виснаження джерела живлення), а нещодавно, під час профілактичного обстеження у пацієнта було діагностовано аневризму черевного відділу аорти з поширенням на праву клубову артерію.

Ризик розширення (утворення аневризми) найбільшої артерії людського тіла – аорти – виникає з віком, особливо у чоловіків. Внаслідок атеросклерозу, підвищеного тиску та інших чинників аорта поступово розширюється, її стінки стають тонші та, в якийсь момент (ризик значно зростає, коли вона стає більше 5,5 см), відбувається розрив. У більшості випадків це має летальні наслідки.

Один із методів запобігти розриву аневризми – це протезування аорти. На сьогоднішній день альтернативою відкритої операції є ендоваскулярне протезування.

В умовах катетеризаційної лабораторії, під місцевою анестезією, було виконане малоінвазивне втручання. З огляду на локалізацію ураження аорти, близькість ниркових артерій та залучення загальних клубових артерій, пацієнту імплантували 3 стент-графт системи з біфуркацією (розгалуженням) та подовженням на праву клубову артерію.

Стент-графт (внутрішньосудинний протез) – пристрій, що складається з підтримуючого каркасу з металевого сплаву (стента) і судинного ендопротеза (графта), виготовленого з тканого матеріалу. Після імплантації, стент-графт в розкритому стані максимально відповідає незміненій ділянці судини, до якої прилягає та укріплює її стінки.

Майже три години оперували: лікарі-хірурги серцево-судинні Андрій КЛАНЦА, Андрій ДАНИЛЮК, Валерій СУХАРЄВ та Ангеліна ГАВРІЛОВА, анестезіолог Юрій ГОРДЄЄВ, операційна м/с Тетяна ХМЕЛЬ.

Операція пройшла успішноі, після триденного перебування у відділенні інвазивної кардіології та інтервенційної радіології, пацієнт був виписаний під нагляд сімейного лікаря та кардіолога. Чекаємо на профілактичний огляд.

Як зазначив директор КНП «ХОССЦ» Андрій КЛАНЦА: «На сьогоднішній день наш заклад має всі умови для проведення як відкритих операцій, так і малоінвазивних, малотравматичних втручань. Метод ендоваскулярного протезування відноситься до високотехнологічної медичної допомоги, дає меншу вірогідність ускладнень, значне скорочення термінів госпіталізації та реабілітації пацієнта. Дякую операційній бригаді, колективу та колегам за спільну злагоджену професійну роботу».