Коронарографія (коронарна ангіографія) – «золотий стандарт» в діагностиці ішемічної хвороби серця

Коронарографія (коронарна ангіографія) — це рентгеноконтрастний метод дослідження судин серця. Дозволяє побачити розташування коронарних артерій та виявити звужені чи перекриті судини. 

Цей метод є «золотим стандартом» в діагностиці ішемічної хвороби серця, дозволяє точно визначити характер, місце та ступінь ураження коронарних артерій, вирішити питання про вибір та об’єм проведення в подальшому таких лікувальних втручань, як балонна ангіопластика, стентування або коронарне шунтування.

Коронарографія відноситься до малоінвазивних втручань, проводиться ендоваскулярно (черезшкірно). У катетеризаційній лабораторії, пацієнту під місцевим знеболенням, через променеву артерію передпліччя (або через стегнову артерію) вводять катетер – маленьку трубку, яку крізь судинне дерево проводять в артерії серця. Далі, крізь катетер вводять спеціальну рідину, завдяки якій судини серця добре видно на рентгені.

Інтервенційна кардіологія та рентгенендоваскулярна хірургія має майже 100-літню історію. Це приклад втілення сміливих наукових рішень, самовідданості вчених, співробітництва клінічної медицини, рентгенології та передових технологій.

У 1929 році німецький хірург Вернер Форсман розробив спосіб катетеризації серця та випробував його на собі, провівши зонд через ліктьову вену в праве передсердя (за що у 1956 році отримав Нобелевську премію). У 1931 році він застосував цей спосіб для ангіокардіографії.

У 1964 році була проведена перша балонна ангіопластика, і з того часу ендоваскулярна хірургія перестала бути суто діагностичною. Далі відкриття та винаходи відбувались одне за одним: спіралі (1975), оклюдери (1976), емболи (1979), коронарні стенти (1986), стенти для магістральних судин (1994), ендоваскулярні клапани серця (2005).

В Хмельницькій області діагностичні та лікувальні втручання на судинах ендоваскулярним методом почали виконувати у 2004 році, з моменту створення у обласній лікарні спеціалізованого відділення кардіо- і ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології. Саме там молодий колектив фахівців на чолі з кардіохірургом Андрієм Кланцою почав застосовувати на практиці новітні методики оперативних втручань.

Наразі, у КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» (м.Хмельницький,  вул.Володимирська, 85; тел. (0382) 61-85-40), працює реперфузійний центр, у якому створена катетеризаційна лабораторія і встановлені дві ангіографічні системи експертного класу  «Optima IGS 330». Тут щоденно проводиться до десятка ендоваскулярних втручань на судинах, а новітнє обладнання та висока кваліфікація фахівців дозволяють нам проводити діагностичні та лікувальні втручання на судинах на найвищому рівні.

Даний метод дослідження проводиться і у Кам’янець-Подільському відділенні інвазивної кардіології та інтервенційної радіології КНП «ХОССЦ» (вул.Матросова, 17; на базі Кам’янець-Подільської міської лікарні; тел. +38 (068) 529-70-95), а найближчим часом стане ближче і для мешканців півночі Хмельницької області, з відкриттям реперфузійного центру у Нетішині.