Міжнародний день відмови від паління (No Smoking Day)

Щорічно в третій четвер листопада в більшості країн світу відзначається Міжнародний день відмови від паління (No Smoking Day).

Тютюнопаління є опосередкованою причиною кожного п’ятого випадку смерті осіб віком понад 35 років. Щороку в нашій країні помирають від наслідків куріння близько 100 тис. людей.

Основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнопалінням, є серцево-судинні захворювання (47%), захворювання органів дихання (19%), рак легень (16%), інші види раку (9%).

Куріння є одним із ключових факторів ризику розвитку ішемічної хвороби серця, інсульту і хвороб периферичних судин.

  • З продуктів тютюнового диму на серцево-судинну систему особливо шкідливо діють нікотин і окис вуглецю. Нікотин діє на вегетативну нервову систему й, насамперед, на її симпатичний відділ, прискорюючи діяльність серця, звужуючи кровоносні судини, підвищуючи артеріальний тиск.
  • Основна роль еритроцитів – транспортування кисню. Цю функцію виконує гемоглобін, що входить до складу еритроцитів. Під час проходження крові крізь легені гемоглобін сприймає кисень, що надійшов у легені при вдиху, і доставляє його до всіх органів і тканин, забезпечуючи їх потребу в ньому. Оксид вуглецю, що надходить у легені курця, легко сполучається з гемоглобіном, при цьому утворюється карбоксигемоглобін, що не здатний до переносу кисню.
  • Нікотин викликає спазми судин, що тривають 30-40 хвилин після припинення паління. Коли людина випалює кожні 30 хвилин нову цигарку, судини перебувають у стані постійного спазму, унаслідок чого зменшується приплив крові до шкіри, знижується її температура.
  • Нікотин впливає на роботу серця. За даними медичних досліджень, частота пульсу під час паління на 10-18 ударів за хвилину більша. У курця частота пульсу вища, ніж у некурця. За добу серце курців робить близько 10-15 тис. зайвих скорочень. При систематичному палінні судини серця звужені, знижене надходження кисню в серцевий м’яз, що призводить до його хронічної перевтоми.
  • Нікотин викликає підвищення артеріального тиску. Одна випалена цигарка підвищує короткочасний тиск близько на 10 мм рт. ст.
  • Дослідження свідчать, що паління активізує процеси згортання крові, що призводить до виникнення тромбозу в різних судинах.
  • Наслідком паління є ішемічна хвороба серця, що пов’язано з недостатнім кровопостачанням серцевого м’яза. Раннім виявом її є стенокардія. Ознаки: загрудний біль, що віддає в ліву руку й лопатку, шию й нижню щелепу, з’являється почуття тривоги, серцебиття, пітливість, збліднення. Серцевий напад може статися під час фізичного навантаження чи стресу.

Кожна година, день, місяць та рік без сигарет – крок до покращення здоров’я. Кинути курити – важливе рішення і шанс прожити довше та якісніше життя!

Кидайте палити вже сьогодні!