Наші фахівці провели складне оперативне втручання на відкритому серці – триклапанну корекцію

До КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» звернувся пацієнт з м.Старокостянтинова, 1956 р.н., зі скаргами на задишку при незначному навантаженні, періодичні болі в ділянці серця, загальну слабкість. У 2017 році пацієнт переніс інфекційний ендокардит, який пошкодив мітральний клапан серця – тоді була виконана його пластика кільцем.

Наші фахівці, провівши ряд досліджень (вентрикулографію, коронарографію, рентгенографію, ехокардіографію, лабораторні дослідження) виявили рецидив інфекційного ендокардиту. Внаслідок інфекційного процесу, кільце мітрального клапана в ділянці задньої стулки було відірване. Проведена ультразвукова діагностика серця виявила недостатність аортального, мітрального та тристулкового клапанів.

Інфекційний (бактеріальний) ендокардит – це запалення внутрішньої оболонки серця. Викликане, як правило, бактеріями (до 80% випадків це стрептокок і золотистий стафілокок), які з током серця потрапляють в серце і викликають серйозні зміни клапанів та інших структур серця.

Ураження клапанів серця проявляється їхньою нездатністю до повного розкриття, що призводить до стенозу відповідного отвору та/або до неповного змикання клапанів, що призводить до їхньої недостатності. 

Утруднення проходження крові веде до перевантаження, дилатації (збільшення об’єму камер серця), гіпертрофії (збільшення серцевого м‘яза). В свою чергу, перевантаження серця та дистрофія гіпертрофованого міокарда (порушення мікроструктур та скорочувальної здатності м’язових волокон) сприяє розвитку серцевої недостатності: ліво-, правошлуночкової та тотальної. Разом з цим у хворих може виникнути миготлива аритмія, емболії у органи великого кола кровообігу, інфаркт легені та інфарктна пневмонія, кулястий тромб у передсерді.

З огляду на важкість захворювання та ступінь ураження клапанного апарату серця, пацієнту запланували та провели триклапанну корекцію – складне оперативне втручання на відкритому серці з штучним кровообігом: пластику аортального клапана, видалення кільця мітрального клапана з його протезуванням (із застосуванням біопротеза) та пластику кільцем тристулкового клапана.

Близько п’яти годин оперували: кардіохірурги Андрій КЛАНЦА та Андрій ШИМКІВ, другий асистент Богдан СМОЛІЙ, анестезіолог Михайло ІЛЬНИЦЬКИЙ, перфузіолог Ольга ТЕРЕХІВСЬКА, операційна м/с Тетяна ХМЕЛЬ, анестезіологічна м/с Олена ЛОБОДА, молодша м/с Ріта КЛЯШТОРНА.

Втручання прошло успішно, пацієнт в стабільному стані був переведений в палату інтенсивної терапії з подальшим лікуванням у стаціонарному відділенні. Через два тижні пацієнт виписаний під спостереження сімейного лікаря та кардіолога та зможе повернутися до активного життя.

Подібні випадки, на щастя, досить рідкісні. Чітка взаємодія всіх служб закладу, сучасне спеціалізоване обладнання, досвід та професіоналізм – запорука точної діагностики та успішного лікування подібних захворювань серцево-судинної системи.