У відділенні кардіо- і ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології «Хмельницького обласного серцево-судинного центру» широко застосовуються сучасні методи ендоваскулярної хірургії.
Ендоваскулярна хірургія (транскатетерна, черезшкірна, інтервенційна) – галузь хірургії, при якій операції на серці проводяться доступом через судини під контролем рентгенівських променів. Для доступу використовують судини стегна, шиї або руки. Після пункції судини, в отвір вводять спеціальні мініатюрні інструменти (катетери, балони, стенти, спіралі, оклюдери та інше), за допомогою яких і проводять процедури, які можуть бути як діагностичними, так і лікувальними.
Завдяки цьому методу вади серця можна лікувати без розрізу грудної клітки, без застосування штучного кровообігу та зупинки серця, без глибокого наркозу.
Саме таким малоінвазивним методом кардіохірурги Центру прооперували 45-річну пацієнтку з Шепетівського району, матір 5-ох дітей.
Жінка звернулась у поліклініку зі скаргами на задишку і відчуття дискомфорту в грудній клітині. Проведена УЗД серця виявила дефект міжпередсердної перетинки діаметром 14 мм.
Дефект міжпередсердної перегородки – вада серця, при якій є сполучення між лівим та правим передсердям. У здоровому серці, праві та ліві відділи розділені між собою тонкою стінкою, так званою перегородкою, а тиск у лівих відділах серця в нормі вище, ніж правих. За наявності патологічного отвору між лівим і правим передсердями при кожному скороченні серця відбувається скид крові з лівого передсердя в праве. Довготривале поступлення великої кількості крові в праві відділи серця та судини легень призводять до перевантаження правих відділів серця та підвищеного тиску в легеневій артерії. Це, в свою чергу, призводить до таких ускладнень, як серцева слабкість та розвиток легеневої гіпертензії.
Кардіохірургами «Хмельницького обласного серцево-судинного центру» було проведено оперативне втручання – імплантація оклюдера (ендоваскулярного пристрою з тонкого металу, що має властивості «пам’яті форми» – при розправленні в порожнині серця набуває своєї початкової форми). Операція проводилась без розрізу, через прокол судини стегна під контролем черезстравохідної УЗД і рентгеноскопії.
Дефект перегородки був закритий, патологічний скид крові між передсердями припинений, внутрішньосерцева гемодинаміка нормалізована. Операція тривала пів-години і вже через кілька днів жінка повернулася додому.
Як проводиться імплантація оклюдера малоінвазивним методом пропонуємо переглянути в короткому відео.