Нещодавно до «Хмельницького обласного серцево-судинного центру» звернувся пацієнт зі скаргами на задишку в стані спокою, яка посилювалась в положенні лежачи, відчуття прискореного серцебиття, коливання артеріального тиску, головний біль, запаморочення, швидку втомлюваність, зниження працездатності.
Наші спеціалісти провели пацієнту комплекс діагностичних заходів, що дозволило верифікувати діагноз – пухлина серця – міксома з локалізацією в лівому передсерді.
Міксома – первинна пухлина серця. Ці внутрішньопорожнинні пухлини можуть локалізуватися в будь-якій камері серця. Фіксуються найчастіше до міжпередсердної перетинки короткою ніжкою на основі, що дозволяє пухлині залишатися рухомою під час свого зростання. Часта відсутність капсули створює сприятливі умови для фрагментації (відриву ділянок) новоутворення під час серцевих скорочень з подальшою емболією (закриттям просвіту) артеріальних судин.
Міксома небезпечна тим, що може раптово та гостро порушити роботу серця, обтуруючи отвір клапану (заклинившись в ньому). Тому було прийняте рішення невідкладного хірургічного втручання з дотриманням певних умов проведення операції, направлених на її радикальність.
Оперативне втручання проводили на відкритому серці, зі штучним кровообігом. Складність операції полягала у тому, що потрібно було повністю видалити пухлину, не пошкодивши ні її, ні клапан чи інші структури серця. Пухлина діаметром 7 см була успішно видалена. Пацієнт у стабільному стані переведений в палату інтенсивної терапії.
Пухлини серця – на щастя, рідкісні захворювання. Кожен випадок – унікальній, з надзвичайно поліморфною клінічною картиною. Тільки злагоджена робота спеціалістів амбулаторно-поліклінічного відділення, діагностичних служб, стаціонару, операційної бригади здатна, без перебільшення, врятувати життя хворим з такою патологією.