Холестерин, або холестерол (cholesterol) – це необхідна організму жироподібна речовина (основний компонент клітинних мембран), яку ми отримуємо з двох джерел: споживаємо із тваринною їжею та синтезуємо в печінці.
Холестерин не розчиняється у воді та не може вільно переноситися кров’ю, тому з’єднується з певними білками-транспортерами. Такі білки називаються ліпопротеїнами, найбільш відомі з яких – ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ, «хороший» холестерин) та ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ, «поганий» холестерин).
І хоча організм людини потребує холестерину для побудови здорових клітин, його надлишок призводить до порушень обміну речовин, утворення жовчних каменів, відкладання на стінках судин.
Останнє сприяє утворенню атеросклеротичних бляшок, які перекривають просвіт судин та зменшують кровопостачання головного мозку, серця та інших органів. Це, в свою чергу, призводить до ішемічної хвороби, інфаркту та інсульту.
Отже, для нашого організму важливий баланс холестерину.
Нормальними вважаються такі показники холестерину в крові:
- загальний – 5 ммоль/л або менше (4 або менше для людей із груп ризику);
- ЛПНЩ – 3 ммоль/л або менше (1,8 або менше для людей із груп ризику);
- ЛПВЩ – понад 1 ммоль/л.
До груп ризику відносяться люди, які:
- мають сімейну історію серцево-судинних захворювань;
- було діагностовано ішемічну хворобу серця, інсульт, захворювання периферичних артерій;
- мають надмірну вагу;
- хронічні запальні процеси (наприклад, ревматоїдний артрит, псоріаз або ВІЛ);
- хворіють на діабет або мають високий тиск.
Як підтримувати здоровий баланс холестерину?
- Слідкуйте за раціоном. Їжте овочі, фрукти, цільнозернові злаки, бобові, горіхи, нежирні тваринні білки та рибу. Обмежте солодкі напої та продукти, жирне або перероблене м’ясо, жирні молочні продукти.
- Замініть насичені жири ненасиченими. Віддавайте перевагу нежирному м’ясу (птиця, кролик) та продуктам із низьким вмістом жирів. Корисними будуть омега-3-поліненасичені жирні кислоти, що є в рибі, бобових та горіхах – вони зменшують запалення та запобігають утворенню атеросклеротичних бляшок.
- Будьте фізично активні. Фізична активність дає значні переваги для підтримки здоров’я серця, мозку та всього організму людини, у тому числі допомагає покращити рівень холестерину.
- Кидайте курити. Куріння знижує рівень «хорошого» холестерину й підвищує ризик серцевих захворювань. Повна відмова від куріння — найкраще, що можна зробити для власного здоров’я.
- Регулярно обстежуйтесь. Профілактичні огляди у сімейного лікаря, кардіолога, проведення лабораторних досліджень дозволять контролювати рівень холестерину, провести своєчасну діагностику та лікування.
Бережіть себе та Україну. Разом ми подолаємо все!