Повітряні тривоги, перегляд новин, хвилювання за близьких, стреси, пов’язані з війною і не тільки впливають на наш стан здоров’я і зокрема на серцево-судинну систему. Як подбати про себе і про серця найдорожчих, як отримати медичну допомогу кардіологічного та кардіохірургічного профілю вимушено переміщеним особам й пересічним мешканцям області? Про це йшлося під час «гарячої» телефонної лінії, організованої медіа-корпорацією «Є» (ye.ua).
На запитання відповідала заступник директора з медичних питань КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» Тетяна ПОЛОНЧУК.
– Пані Тетяно, як вимушеним переселенцям отримати спеціалізовану допомогу, які послуги можна отримати безкоштовно, а які на платній основі?
– Кожна внутрішньо переміщена особа (ВПО), має зареєструватися в управлінні соціального захисту і отримати довідку. Зараз цей механізм спростили, і статус ВПО можна отримати за допомогою телефона через застосунок «Дія». Внутрішньо переміщені особи мають такі ж права, як і кожний громадянин України. Але для своєї зручності і безпеки краще підписати декларацію з сімейним лікарем у територіальній громаді, куди люди переїхали. Це дає право отримати електронне направлення, з яким можна звернутися в будь-який спеціалізований лікувальний заклад, зокрема й наш центр, і отримати безкоштовну консультацію лікаря, пройти потрібні обстеження, лікуватися у стаціонарі. Якщо ж людина не має електронного направлення, консультацію лікарів та різні обстеження вона може отримати на платній основі. Вартість послуг можна дізнатися на сайті закладу.
– Які документи, крім направлення від сімейного лікаря, потрібно мати?
– Довідка ВПО не обов’язкова. А ось паспорт потрібно мати.
– А якщо це гострий стан, і людину у заклад привезла «швидка»?
– Доставка пацієнта «швидкою допомогою» прирівнюється до електронного направлення. Тобто пацієнти, яких доставляють «швидкі», отримують увесь спектр потрібної допомоги безоплатно.
– Я переселенка з Херсона. Вдома лікар мені радив поставити кардіостимулятор. Але через війну я не встигла цього зробити. Чи можна зробити це у вашому центрі?
– Так. Вам потрібно взяти у сімейного лікаря направлення до кардіолога, можна також і до кардіохірурга. І якщо підтвердиться те, що вам потрібен кардіостимулятор, його встановлять безкоштовно.
– До мене переїхала бабуся з Харківщини. Зараз живемо у селі. Вдома вона лікувалася у кардіолога, який виписував їй ліки, раз на рік підліковувалася у стаціонарі. Зараз її кардіолог переїхав за кордон. Чи може бабуся звернутися по допомогу у ваш центр і що для цього потрібно?
– Так, направлення сімейного лікаря дає право звернутися до кардіолога безкоштовно. Якщо буде достатньо на амбулаторному етапі призначити ліки, тоді Ваша бабуся зможе лікуватися вдома. Якщо ж її стан потребуватиме госпіталізації, кардіолог її скерує в одне з відділень серцево-судинного центру.
– Чи можна у вас зробити УЗД серця, якщо немає направлення?
– Так, це буде платна послуга. Але можна звернутися до свого сімейного лікаря, взяти направлення і пройти обстеження безоплатно.
– У чоловіка, 80 років, часто болить серце. Був напад, викликали «швидку». Медики сказали, що повезуть у Хмельницький. А ми би хотіли лікуватися у своїй районній лікарні, бо тут близько, нам зручно добиратися. Зараз чоловік вдома, але нас налякали тим, що у нього – передіфарктний стан. Поки що чоловік приймає ліки, які виписав сімейний лікар. Чому «швидка» пропонує лише серцево-судинний центр, а не найближчу лікарню?
– Левову частку у структурі усієї серцево-судинної захворюваності посідає інфаркт міокарда. Ускладнення цього захворювання можуть розвинутися дуже швидко і навіть призвести до смерті. Тому, якщо у медичного працівника є підозра на інфаркт, він обов’язково запропонує пацієнту їхати у серцево-судинний центр, оскільки, це єдиний заклад в області, який надає високоспеціалізовану допомогу при гострому інфаркті міокарда. Тут цілодобово працюють катетеризаційні лабораторії, в яких проводиться коронарографія, оперативно верифікується діагноз і визначається подальша тактика лікування. Проте пацієнт сам вирішує – чи їхати в лікарню і в яку саме.
– Чи виконують у вашому центрі операції при пухлинах серця?
– Так. У кардіохірургічному відділенні виконуються практично усі сучасні оперативні втручання на серці, у тому числі і з приводу видалення пухлин.
– Для хворих, які лікуються стаціонарно, виділяються лікарські засоби? Які ліки хворі мають купувати самостійно?
– Коли людина потрапляє до нас на стаціонарне лікування, як правило, вона лікується безкоштовно. У закладі є практично увесь спектр лікарських засобів, які потрібні для лікування серцево-судинних захворювань. Проте, зрідка трапляються випадки, коли пацієнту потрібен препарат, якого у закладі немає. У такому разі доводиться купувати його самостійно. Крім того, часто пацієнт має інші захворювання, тоді для лікування супутньої патології, можливо, теж доведеться купувати ліки. Але більшість ліків для лікування супутніх захворювань у нас також є.
– Я з Миколаївської області, зараз живу у селі неподалік Білогір’я. Маю проблеми із серцем. Вдома поставили діагноз «стенокардія». Але у мене немає документів та результатів обстеження. На жаль, втратила паспорт. Тут підписала декларацію з сімейним лікарем. Як мені отримати консультацію лікарів серцево-судинного центру?
– Потрібно взяти направлення у сімейного лікаря. Якщо немає паспорта, візьміть із собою посвідчення ВПО. Ви зможете отримати консультацію лікаря, пройти необхідні обстеження і отримати допомогу безкоштовно.
– А якщо у когось немає підписаної декларації з сімейним лікарем?
– Укласти декларацію з лікарем досить просто. І краще це зробити. Але у допомозі ми не відмовляємо нікому, навіть якщо немає декларації із сімейним лікарем.
– У січні 2022 року в області здійснили першу операцію з трансплантації серця. Розкажіть, як сьогодні почувається пацієнт?
– Операція пройшла успішно. Завдячуючи директору закладу – Андрію КЛАНЦІ, все було надзвичайно чітко сплановано і виконано. Сьогодні прооперований почувається задовільно. Приїжджає до нас на консультації. До речі, операція для пацієнта була абсолютно безкоштовною, так само, які і препарати супроводу, які він має приймати пожиттєво.
– Моя тітка перенесла два інсульти. Зараз щодня втрачає свідомість. Лікар рекомендує поставити кардіостимулятор. Але тітці вже 85 років. Чи можлива операція у такому віці?
– Вік не є протипоказом для встановлення кардіостимулятора. Тому потрібно узяти електронне направлення у лікаря і звернутись у наш центр.
– Нагадайте, які симптоми вказують на проблеми із серцево-судинною системою? Коли потрібно звертатися до лікаря?
– Нагадаю, що у структурі смертності серцево-судинні захворювання тримають першість. Основні ознаки, які мають насторожити людину і привести до лікаря:
• відчуття здавлювання за грудиною;
• різкий біль (іноді тільки печіння) в грудях;
• поширення болю або дискомфорту на нижню щелепу, шию, плечі, руки, верх живота;
• аритмія;
• задишка;
• запаморочення;
• сильна слабкість
• холодний піт.
Саме на ці симптоми слід звернути увагу, щоб не пропустити інфаркт. Він не завжди призводить до смерті, але може призвести до серйозних ускладнень. А загалом при неприємних відчуттях у ділянці серця потрібно звернутися до лікаря, зробити кардіограму для того, щоб своєчасно поставити діагноз і визначитись з подальшою тактикою лікування. Також, надзвичайно поширеною є сьогодні гіпертонічна хвороба. Однак часто ті, у кого вона протікає безсимптомно, не звертаються до лікаря. Але хочу зауважити, що підвищення тиску – це той стан, який може призвести до інфаркту або інсульту . Тому, підвищений артеріальний тиск – захворювання, яке обов’язково потрібно коригувати лікарськими препаратами під контролем кардіолога, сімейного лікаря.
– Дякую, пані Тетяно. Нагадую, що на ваші запитання відповідала Тетяна ПОЛОНЧУК, заступник директора з медичних питань КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр».
– Дякую, зичу усім доброго здоров’я!