Щороку, 24 березня, відзначається Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз (World Tuberculosis (TB) Day). Цього дня, у 1882 році, німецький мікробіолог Роберт Кох відкрив збудник туберкульозу, за що у 1905 році був відзначений Нобелівською премією з фізіології і медицини.
Туберкульоз (лат. tuberculosis) – поширене, й у багатьох випадках летальне, інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. Має хронічний перебіг і часту багатосистемність уражень. Його спричинюють різні види мікобактерій, здебільшого Mycobacterium tuberculosis («паличка Коха»). Найчастіше патологічний процес зосереджується в легенях (легеневий туберкульоз), також може уражати інші органи тіла (позалегеневий туберкульоз) — мозкові оболони, нирки, печінку, кістки, шкіру тощо.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Україна посідає друге місце в Європейському регіоні за рівнем захворюваності на туберкульоз – щороку реєструється близько 30.000 нових випадків захворювання, із яких кожен шостий хворий помирає.
Перші ознаки туберкульозу: підвищена стомлюваність, слабкість; схуднення, втрата апетиту; субфебрильна температура (37-37,5 С); пітливість (особливо вночі).
В активній стадії з’являються: кашель, що не припиняється понад 2 тижні, з виділенням мокротиння (може бути з домішкою крові); біль у грудній клітині; задишка, брак повітря; лихоманка з ознобом, високою температурою (до 39 С); збільшення лімфатичних вузлів.
До первинної профілактики туберкульозу відноситься вакцинація. Перше щеплення (БЦЖ) відповідно до календаря щеплень проводиться на 3-5 день життя в пологовому будинку. Вторинна профілактика включає в себе ранню діагностику захворювання. З цією метою застосовують профілактичні огляди, флюорографію легенів, туберкулінодіагностику. Профілактичні огляди слід проходити 1 раз на рік.
При перших проявах симптомів туберкульозу потрібно звернутися до сімейного лікаря!
Пам’ятайте: при своєчасному і безперервному лікуванні туберкульоз можна повністю вилікувати.