Всесвітній день донорства та трансплантації органів

Щороку, 17 жовтня, проводиться Всесвітній день донорства та трансплантації органів, що має на меті надати людям ще більше інформації про важливість, а інколи і про життєву необхідність донорства. Також в цей день ми віддємо шану, дякуємо донорам та їхнім родинам.

Трансплантація (від лат. transplantatio – пересаджування) – метод, що полягає в пересадці реципієнту органу або тканини (трансплантата), взятих у донора, а також клонованих тканин методом хірургічного втручання. Є однією з найбільш прогресивних галузей медичної науки та практики, яка сьогодні активно розвивається, запроваджуючи нові технології та ідеї в інші медичні напрямки. У клінічній практиці людині найчастіше трансплантують кістковий мозок, шкіру, нирки, печінку і серце.

Нажаль, донедавна українська галузь трансплантології в цілому, і серця зокрема, переживала не найкращі часи. За часів незалежності, до 2019 року в Україні було проведено лише 8 операцій з трансплантації серця. При тому, що потреба таких операцій в сотні разів більша.

У той час як у розвинених країнах світу трансплантація органів є стандартом лікування при багатьох захворюваннях, вітчизняна органна трансплантація ще проходить певні етапи розвитку.

У 2019 році Верховна Рада ухвалила закон про трансплантацію, який розблокував пересадку органів. Парламент дозволив за життя давати згоду на донорство, або ж це після смерті можуть зробити рідні. Запрацювала Єдина державна інформаційна система трансплантацій, де збирається інформація про сумісність донора-реципієнта. Міністерство охорони здоров’я та Уряд запровадили Пілотний проект з трансплантації, згідно якого пацієнти, яким потрібна трапсплантація, самі обирають заклад, в якому хочуть провести пересадку того чи іншого органу, а усі медичні послуги з трансплантації оплачуватимуться державою.

КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» входить до Пілотного проекту з трансплантації, має відповідну ліцензію.

У січні 2022 року на базі закладу, фахівці КНП «ХОССЦ» на чолі з кардіохірургом Андрієм Кланцою, спільно з колегами з Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова здійснили першу на Поділлі трансплантацію серця. Детальніше про цю подію можна прочитати за посиланням.

В закладі працює трансплант-координатор. Усі, хто потребує трансплантації, можуть звернутись за консультацією, пройти відповідне обстеження, записатись до так званого «листа очікування», отримати якісну високоспеціалізовану медичну допомогу.