Всесвітній день кардіолога

6 липня міжнародна спільнота відзначає професійне свято лікарів-кардіологів – медичних фахівців, які спеціалізуються на діагностиці, лікуванні та профілактиці хвороб серця і судин.

Засновником кардіології можна вважати давньогрецького анатома і хірурга початку III ст. до н.е. Герофіла. Найбільш відомі роботи Герофіла з дослідження пульсу. Він першим визначив його частоту, вказав на діагностичне значення цього параметра.

Великий крок у розвитку кардіологічних знань зробив у ІІ ст. римський лікар та філософ Гален, який вивчив і докладно описав анатомічну будову системи кровообігу. Його дослідженнями європейські та близькосхідні медики користувалися протягом багатьох століть.

Значний внесок у вивчення анатомії та фізіології серцево-судинної системи зробили Леонардо да Вінчі у XVI ст. та британський вчений Гарвей у XVII ст.

У 1819 році, у Франції, лікар Лаеннек розробив методику використання стетоскопа при прослуховуванні роботи серця, спричинивши справжню «революцію» в медицині.

Наступний подібний «революційний переворот» у кардіології зробив у 1903 р. голландський вчений Ейнтховен, який винайшов електрокардіографію. У 1905 р. російський лікар Коротков запропонував метод вимірювання артеріального тиску. Завдяки цим двом відкриттям, на початку XX ст. кардіологія остаточно сформувалася як окрема медична дисципліна, і розпочався її справжній розквіт.

В Україні вагомий внесок у становлення кардіології зробили В.Образцов, М.Стражеско, Т.Яновський, В.Василенко, М.Заноздра, О.Грицюк, М.Амосов, Ю.Соколов, І.Крижанівська, В.Лазоришинець, К.Руденко та ін.

У 1970-80-х рр. були створені обласні та міські кардіологічні диспансери, які надалі були реорганізовані у серцево-судинні центри.

У Хмельницькій області надання високоспеціалізованої кардіологічної та кардіохірургічної допомоги пацієнтам із серцево-судинною патологією забезпечує Комунальне некомерційне підприємство «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» Хмельницької обласної ради.

Щороку у закладі стаціонарно лікується більше 3 тисяч пацієнтів, близько 40 тисяч пацієнтів отримують амбулаторно-поліклінічну допомогу. Виконується більше 1 тисячі оперативних втручань на серці.

Сучасне технічне оснащення, багаторічний досвід, тісна співпраця з передовими кардіологічними центрами, дозволяють фахівцям КНП «ХОССЦ» проводити високотехнологічні діагностичні та лікувальні заходи пацієнтам різного віку, незалежно від важкості хвороби та наявності супутніх захворювань.