Виправили дефект міжпередсердної перегородки ендоваскулярним методом під контролем черезстравохідної ехокардіографії

Анатомічно праві та ліві відділи серця розділені тонкою стінкою, так званою перегородкою. Трапляються патології, коли у перегородці є отвір – дефект міжпередсердної перегородки.

В нормі, тиск у лівих відділах серця вище, ніж у правих. І при наявності отвору, кров з лівого передсердя потрапляє в праве, потім у правий шлуночок і легеневу артерію, викликаючи розтягнення і перевантаження цих відділів серця. Це, в свою чергу, призводить до порушень в роботі серця, розвитку серцевої недостатності, аритмій. Перевантаження кров’ю легеневої артерії призводить до бронхо-ленегевих захворювань, а в занедбаних випадках – до незворотніх змін у судинах легень, їх склерозу. Тому дефект міжпередсердної перегородки потребує оперативного втручання і корекції.

У КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» широко застосовуються сучасні методи ендоваскулярної хірургії. Завдяки цьому методу вади серця можна лікувати без розрізу грудної клітки, без застосування штучного кровообігу та зупинки серця, без глибокого наркозу.

Ендоваскулярна хірургія (транскатетерна, черезшкірна, інтервенційна) – галузь хірургії, при якій операції на серці проводяться доступом через судини під контролем рентгенівських променів. Для доступу використовують судини стегна, шиї або руки. Після пункції судини, в отвір вводять спеціальні мініатюрні інструменти (катетери, балони, стенти, спіралі, оклюдери та інше), за допомогою яких і проводять процедури, які можуть бути як діагностичними, так і лікувальними.

Саме таким малоінвазивним методом кардіохірурги Центру прооперували пацієнта з Летичівського району, 1995 р.н. Чоловік звернувся у поліклініку зі скаргами на задишку, набряки, відчуття втоми і дискомфорту в грудній клітині. Проведене обстеження виявило дефект міжпередсердної перетинки діаметром 16 мм.

Фахівці Хмельницького обласного серцево-судинного центру (хірург серцево-судинний Андрій КЛАНЦА, кардіолог інтервенційний Михайло ГЛАДІЙ, завідувач відділення ультразвукової діагностики Оксана ЯЦИНА, анестезіологи Вадим ПАВЛОВ, Руслана ГРИГОРУК, операційна м/с Тетяна ХМЕЛЬ) провели імплантацію оклюдера. Операція проводилась без розрізу, через прокол судини стегна під контролем черезстравохідної УЗД і рентгеноскопії.

Оклюдер – пристрій, що являє собою два поєднані диски з нітинолу (сплав титану та нікелю, що має властивості пам’яті форми), заповнені тонкими нитками з дакрону (синтетичний полімер). Ці матеріали повністю біосумісні та гіпоалергенні, не мають магнітних властивостей. У складеному стані оклюдер розташовується в тоненькій трубочці – катетері. При розправленні в порожнині серця набуває своєї початкової форми таким чином, що один з його дисків розташовується в лівому передсерді, другий – в правому, закриваючи патологічний отвір.

Дефект перегородки був закритий, патологічний скид крові між передсердями припинений, внутрішньосерцева гемодинаміка нормалізована. Операція тривала близько години і вже через кілька днів чоловік повернувся додому.

Потрібно відзначити, що можливість закриття дефекту міжпередсердної перетинки оклюдером в змозі визначити лише досвідчений ендоваскулярний хірург та УЗД-спеціаліст після проведення черезстравохідної ехокардіографії. На дані звичайної трансторакальної ЕхоКГ орієнтуватися можна лише умовно.

КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» оснащений сучасними ультразвуковими апаратами та ангіографічними системами експертного класу, що дозволяє достовірно оцінити анатомію камер і стінок серця, вушка передсердь, великі судини, роботу клапанів – виявити можливу патологію та успішно її усунути.