Виправили дефект міжшлуночкової перегородки ендоваскулярним методом (вперше на теренах області!)

Вперше на теренах області, фахівці КНП «ХОССЦ» виправили дефект міжшлуночкової перегородки ендоваскулярним методом під контролем черезстравохідної ехокардіографії.

Пацієнт з м.Старокостянтинова, 1969 р.н., два місяці тому, перебуваючи у м.Києві, переніс гострий інфаркт міокарда. В одному з медичних закладів столиці йому було надано невідкладну допомогу та проведено стентування коронарних артерій. Після виписки, закінчив курс стаціонарної терапії за місцем проживання.

Втім, чоловіка почали турбувати задишка, загальна слабкість, втома, посилене серцебиття при незначному фізичному навантаженні. Стан погіршувався і пацієнта (у важкому стані з симптомами застійної серцевої недостатності) було госпіталізовано у КНП «ХОССЦ» для оптимізації лікування.

Провівши обстеження, за результатами ехокардіографії, фахівці відділення ультразвукової діагностики виявили у пацієнта постінфарктний дефект міжшлуночкової перегородки діаметром 1,5 см.

Дефект міжшлуночкової перегородки (ДМШП) – це патологічний отвір між двома камерами серця – шлуночками. Крізь цей отвір кров з лівого шлуночка (камери високого тиску) потрапляє в правий, де тиск значно нижче. Це призводить до того, що в правий шлуночок і легеневу артерію надходить підвищений об’єм крові, змушуючи їх працювати в режимі «перевантаження». Це, в свою чергу, призводить до порушень в роботі серця, розвитку серцевої недостатності, аритмій. Перевантаження кров’ю легеневої артерії призводить до бронхо-ленегевих захворювань, а в занедбаних випадках – до незворотніх змін у судинах легень, їх склерозу. Тому подібний дефект потребує оперативного втручання і корекції.

У КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» широко застосовуються сучасні методи ендоваскулярної хірургії. Завдяки цьому методу вади серця можна лікувати без розрізу грудної клітки, без застосування штучного кровообігу та зупинки серця, без глибокого наркозу.

Ендоваскулярна хірургія (транскатетерна, черезшкірна, інтервенційна) – галузь хірургії, при якій операції на серці проводяться доступом через судини під контролем рентгенівських променів. Для доступу використовують судини стегна, шиї або руки. Після пункції судини, в отвір вводять спеціальні мініатюрні інструменти (катетери, балони, стенти, спіралі, оклюдери та інше), за допомогою яких і проводять процедури, які можуть бути як діагностичними, так і лікувальними.

Саме таким малоінвазивним методом фахівці Центру (хірург серцево-судинний Андрій КЛАНЦА, асистент Андрій ДАНИЛЮК, завідувач відділення ультразвукової діагностики Оксана ЯЦИНА, лікар-анестезіолог Юрій ГОРДЄЄВ, операційна м/с Тетяна ХМЕЛЬ) провели імплантацію оклюдера. Операція проводилась через прокол судини стегна під контролем черезстравохідної УЗД і рентгеноскопії.

Оклюдер – пристрій, що являє собою два поєднані диски з нітинолу (сплав титану та нікелю, що має властивості пам’яті форми), заповнені тонкими нитками з дакрону (синтетичний полімер). Ці матеріали повністю біосумісні та гіпоалергенні, не мають магнітних властивостей. У складеному стані оклюдер розташовується в тоненькій трубочці – катетері. При розправленні в порожнині серця набуває своєї початкової форми таким чином, що один з його дисків розташовується в лівому шлуночку, інший – в правому, закриваючи патологічний отвір.

Дефект перегородки був закритий, патологічний скид крові між шлуночками припинений, внутрішньосерцева гемодинаміка нормалізована. Операція тривала близько години і вже через тиждень чоловік повернувся додому у значно кращому стані.

КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» оснащений сучасними ультразвуковими апаратами та ангіографічними системами експертного класу, що дозволяє достовірно оцінити анатомію камер і стінок серця, вушка передсердь, роботу клапанів – виявити можливу патологію та успішно її усунути.

Наостанок пропонуємо іще одну цікаву візуалізацію – як проводиться імплантація оклюдера малоінвазивним методом (при дефекті міжпередсердної перегородки).