Як виглядає серцево-судинна реабілітація в Японії? Розповідає лікар-кардіолог Наталія ЩЕПІНА

Важливим засобом поліпшення якості та тривалості життя пацієнтів, які перенесли гострі форми ішемічної хвороби серця, оперативні втручання на серці або мають хронічні серцево-судинні захворювання, є впровадження ефективних кардіореабілітаційних програм.

Кардіореабілітація – це комплекс медичних, фізичних та психологічних заходів для прискореного відновлення здоров’я людини після проведених операцій на серці або для пацієнтів з метою вторинної профілактики серцево-судинних захворювань.

Фахівці КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» активно займаються науково-практичною діяльністю, впровадженням новітніх діагностичних та лікувальних методик, а заклад орієнтований на світові стандарти надання медичної допомоги.

Тому, перебуваючи з робочим візитом у Японії, наші лікарі протягом кількох днів знайомилися з роботою Hachioji Minamino Cardiac Rehabilitation Clinic, переймаючи досвід кращих спеціалістів галузі.

Як саме виглядає серцево-судинна реабілітація в Японії розповідає заступник директора КНП «ХОССЦ» з амбулаторно-поліклінічної роботи, лікар-кардіолог Наталія ЩЕПІНА.

В Японії, де спостерігається значне старіння населення, потреба в ефективних програмах кардіореабілітації є надзвичайно важливою.

Серцево-судинна реабілітація в Японії перетворилася на комплексний і міждисциплінарний підхід тривалістю 150 днів, що включає медичні втручання, зміни способу життя та системи соціальної підтримки.

1. Початкова оцінка. Процес реабілітації починається з ретельного обстеження, оцінки факторів ризику з обов’язковим проведенням кардіо-респіраторного тесту (тесту з фізичним навантаженням). Допомагає визначити толерантність до фізичного навантаження та розробити програму кардіореабілітації.

2. Тренування. Фізична активність відіграє вирішальну роль у реабілітації серцево-судинної системи в Японії. Програми тренувань підбираються відповідно до можливостей і потреб людини. Ці програми зазвичай включають аеробні вправи, тренування з опором і вправи на гнучкість та баланс (велотренажер, бігова доріжка, віброплатформа Power Plate, заняття на Red Cord, стрейчінг, пілатес тощо). Вони призначені для покращення стану серцево-судинної системи, зміцнення м’язів і загального фізичного самопочуття.

3. Дієта та харчування. Навчання здоровим харчовим звичкам і модифікації дієти, що включає різноманітні продукти, багаті поживними речовинами, з наголосом на споживанні риби, овочів, цільного зерна, бобових і продуктів на основі сої. Основна мета – низький вміст насичених жирів, холестерину та натрію.

4. Модифікація способу життя. Програми відмови від куріння, методи управління стресом, вправи на розслаблення та навчання усвідомленості, щоб допомогти людям впоратися з психологічними та емоційними аспектами їхнього серцевого стану.

5. Навчання та консультування. Надати пацієнтам знання про їхній стан, ліки, фактори ризику та стратегії самообслуговування. Консультації також проводяться для вирішення емоційних і психологічних аспектів, допомагаючи людям впоратися з тривогою, депресією або страхом, пов’язаними з їхнім серцевим захворюванням.

6. Системи соціальної підтримки. Японія визнає важливість соціальної підтримки в реабілітації серцево-судинної системи. Групи підтримки, як у лікарнях, так і в громадських установах, створюються для сприяння підтримці та заохоченню. Люди, які успішно пройшли кардіологічну реабілітацію, часто виступають наставниками, діляться своїм досвідом і надають поради іншим. Це створює відчуття спільності та допомагає людям справлятися з труднощами життя із серцево-судинними захворюваннями.

Ще раз дякуємо доктору Акіра НІКАІДО та усьому персоналу клініки за теоретичний та практичний екскурс в японські стандарти кардіореабілітації!

Сподіваємося, що і в Україні найближчим часом ми досягнемо подібного рівня.