Що необхідно знати про пухлини серця?

Щорічно, 4 лютого, відзначається Всесвітній день боротьби проти раку (World Cancer Day). За даними ВООЗ, рак є другою найпоширенішою причиною смерті після серцево-судинних захворювань у світі. Щорічно забирає життя понад 10 мільйонів людей.

Пухлини серця – група захворювань, при яких спостерігається розростання атипових клітин в тканинах органу. Розвивається безпосередньо з клітин перикарда, міокарда, ендокарда (первинна) або є наслідком проростання метастазів з інших анатомічних структур (вторинна).

Окремо виділяють екстракардіальні пухлини середостіння, кісти і так звані псевдопухлини (тромби, сторонні предмети).

Патологія може мати вроджений та набутий характер, бути доброякісною або злоякісною. Доброякісні пухлини серця діагностуються у 75% випадків, найпоширеніші – міксома, папілярна фіброеластома, рабдоміома, ліпома. Серед злоякісних найчастіше трапляються саркоми, ангіосаркоми, рабдоміосаркоми, фібросаркоми.

Клінічно пухлини серця проявляються неспецифічними та, подібними до багатьох інших серцево-судинних захворювань, симптомами: задишка, біль за грудиною, нерегулярне серцебиття, набряки ніг, нездужання. Вони стають причиною розвитку аритмій, недостатності коронарного кровообігу, тромбоемболії.

Діагностика пухлини серця виконується ультразвуковим методом, МРТ, КТ, рентгенологічного сканування.

Лікування проводиться переважно оперативним шляхом і має на меті видалення новоутворення.

Фахівці відділення кардіохірургії КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» мають значний практичний досвід успішних оперативних втручань з видалення пухлин серця.

Видалили міксому діаметром 7 см з лівого передсердя.

Прооперували пацієнтку із злоякісним новоутворенням правої нирки з метастазом у правий наднирник та поширенням пухлинного процесу на нижню порожнисту вену та праве передсердя (займаючи майже всю його порожнину).

Видалили велику пухлину з правого передсердя 21-річного солдата Збройних сил України.

Прооперували пацієнтку з досить рідкісною локалізацією кісти – не в порожнині перикарда, а як безпосередній елемент серцевого м’яза.

Рак – це загальна назва більш, ніж для сотні захворювань, які вражають організм людини. Однією з характерних ознак є швидке утворення аномальних клітин, які проростають за свої межі та здатні поширюватися в інші органи.

Пам’ятайте, що при багатьох видах онкологічних хвороб існує високий шанс на одужання, особливо у випадках раннього виявлення та отримання кваліфікованої медичної допомоги.